GPU Computing - Yapay Zeka/Sanallaştırma

NVIDIA Tesla / NVIDIA A

 

Bilgisayar sistemlerindeki ana işlemciler (CPU), temel mimarileri itibarıyla, seriyel/ardışık işlem kapasitesine sahipken, grafik işlemciler (GPU) paralel hesaplama operasyonlarında çok güçlüdür.

Teknik ve teknolojinin geliştirildiği ve kullanıldığı tüm sanayi ve bilim dallarında, yüksek paralel hesaplama gücüne gereksinim duyuluyor.

GPU Conpiting - Tesla Bir mimari büronun veya tanıtım ajansının projelerini müşteriye sunmadan önce hazırladığı son taslaklar, güçlü render işlemleri gerektirirken, bir tıbbi görüntüleme merkezindeki Bilgisayar Destekli Tomografi ve MR ünitelerinin kaydettiği yüksek sayıdaki verinin analiz ve diyagnostik işlemleri, çok yoğun paralel hesaplamalarla mümkün olabilmekte.

Bir lojistik şirketinin yüzlerce veya binlerce müşterisi için sunduğu tedarik zinciri hizmetlerinde, ürün ve servislerinde farklılaşmaya gitmiş KOBİ’lerin ve büyük firmaların muhsebe ve finans sistemlerinde, global menkul kıymetler alanındaki kesintisiz operasyonlarda, çok sayıdaki farklı veriler, ancak sofistike ve paralel hesap gerektiren veritabanı modülleri ile işlenerek oluşturabilmekte.

Gpu Computing - TeslaAkademik ve endüstriyel dünyanın Ar-Ge alanındaki tüm nümerik ve parametrik analiz ve simülasyon çalışmaları, çok yoğun paralel hesaplama işlerine bağlı olarak yürütülmekte.
Biyogenetik, metereoloji, jeoloji gibi çok gelişkin analiz ve modelleme gerektiren alanlarda, devamlı yüksek paralel hesaplama gücüne gereksinim duyulmakta.

Günümüzde CPU birimlerinin yüzlerce katı çekirdek modülüne/sayısına sahip olan GPU üniteleri, paralel hesaplama işlerinde yıllardır artık birinci adres konumunda.

FORTRAN veya C++ dillerinde hazırlanmış herhangi bir yazılım kodunun paralel işlem gerektiren bölümlerini, makul zamanda GPU üzerinden adreslemek için kullanılan CUDA ve OpenCL derleme paketleri sayesinde, tüm dünyadaki “üretim” birimleri, uğraş alanı ve sektöre bakılmaksızın -> GPU kapasitesine dayalı olarak çalışıyor.

Günümüzde artık bir grafik görüntüleme çipinin çok ötesine geçmiş ve üstün paralel hesaplama kapasitesine sahip profesyonel GPU tasarımları yardımıyla, aynı zamanda Veri Merkezleri için Çoklu-Kullanıcı ve Sanallaştırma konseptleri seri ve güvenli biçimde gerçekleştirilebiliyor.

Ülkemizin birçok önde gelen üniversitelerindeki ve sanayi kuruluşlarındaki AR-Ge ekipleri, 2008 yılından beri GPU Computing ve High Performance Computing (HPC) alanları için özel olarak geliştirilmiş NVIDIA Tesla/NVIDIA A (ve Embedded Computing için NVIDIA Jetson) ürünlerini kullanıyor – veya deniyor. Gene savunma ve güvenlik konularında görevli veya etkin birçok birimde gene NVIDIA Tesla/NVIDIA A ve NVIDIA Jetson çözümleri kullanılıyor.